Te is jártál már úgy, hogy csak azért vetted meg a drágább terméket, mert azt gondoltad, a minősége is jobb?
Az alábbiakban bemutatunk 4 gondolkodási csapdát, amit érdemes elkerülnünk, ha tudatosabban szeretnénk kezelni pénzügyeinket.
1. A drága az jobb.
Ez a presztízs-csapda elve. "Egy Mercedes sokkal jobb, mint egy Ford." - mondják sokan. Miért? Mindkét autó elvisz minket oda, ahova akarjuk, nem? Ez már nemcsak a funkcióról szól. Pénzügyi döntéseinknél ugyanígy félrecsúszhatunk. A drágább szolgáltatás nem mindig éri meg. Vizsgáljuk meg, hogy a magasabb ár milyen többlettel jár együtt, és arra a pluszra nekünk valóban szükségünk van-e!
2. Az olcsó jobban megéri.
Ez pont az első elv ellenkezője: a gazdaságosság csapdája. Azt gondoljuk, az a jó, ha minél olcsóbban jutunk valamihez. Ne feledjük azonban az ismert közmondást: "Olcsó húsnak híg a leve." Itt is abból kell kiindulnunk, hogy mi az igényünk, és az elérhető kínálatból a számunkra legmegfelelőbbet kell kiválasztanunk. Ha pl. egy ruhát csak azért veszünk meg, mert olcsó, de soha nem hordjuk, akkor egyszerűen kidobtuk a pénzt az ablakon.
3. Amit sokan vesznek, az biztos jó.
Az emberek ösztönösen azt csinálják, amit a többség. Egy kísérlet szerint ha egy váróteremben valaki feláll egy jelzőhangra, akkor a többiek is követik a viselkedését, és előbb-utóbb az egész váróterem felpattan a csengő hallatán. Egyáltalán nem biztos, hogy nekem arra a szolgáltatóra van szükségem, amit a fél ország választott. Tegyük fel ismét a kérdést: nekem mi az igényem?
4. Most azonnal meg kell venni, mert holnap már késő.
Ez a sürgetés csapdája. Ne dőljünk be ezeknek az olcsó marketing-trükköknek. Ha nagyobb kiadásokat tervezünk, vásárlás előtt vizsgáljuk meg az igényeinket, tájékozódjunk alaposan, hasonlítsuk össze a termékeket/szolgáltatásokat, kérjük ki szakértők tanácsát.
Végezetül itt egy videó, ami hétköznapi spórolási trükköket mutat be nekünk: